Dødsfald: Fhv. stabsdyrlæge, oberst Torsten Carl Gregersen (76)
Torsten Gregersen blev født af et akademikerpar i Hjørring og blev selv cand.med.vet. i 1970, hvorefter en smuk og alsidig karriere tog form.
Efter nogle år som adjunkt og lektor på Den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole 1972-82 blev han i 1982 stabsdyrlæge og oberst ved Forsvarets Sundhedstjeneste – embeder, han beklædte helt frem til 2005.
Torsten Gregersen var Udenrigsministeriets rådgiver i spørgsmål om ikkespredning af biologiske våben 1994-2005 og var medlem af Eksportkontrolkredsen under Erhvervsministeriet i samme årrække.
Han repræsenterede Danmark i Nato-organer på sit fagområde.
Torsten Gregersen har skrevet en række artikler og hånd- og lærebøger om blandt andet levnedsmiddelforgiftning og forhåndsregler mod biologisk krig, om soldaters ernæring samt en kogebog for Søværnets skibe.
Torsten Carl Gregersen var Kommandør af Dannebrogordenen.
Han efterlader sin færøske kone siden 1970, Ása Gregersen, børn og børnebørn.
Familien bemærker i dødsannoncen i dag, at Torsten Gregersen "er uventet død efter kort tids sygdom". Han har doneret sit legeme til videnskaben og har ønsket, at afskeden foregår i stilhed.
Emner i denne artikel
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat











