Egenkontrol er det bedste værktøj
Af Annette Toft, vicedirektør i LandbrugsraadetDet er i virksomhedernes daglige arbejde, at niveauet for fødevaresikkerhed fastlægges. Nok så mange kontrollører kan ikke sikre fødevaresikkerheden bedre, men giv gerne kontrollørerne bedre mulighed for at kunne vejlede virksomhederne og dermed forebygge.
Annette Toft
Vicedirektør i Landbrugsraadet
I artikelserien 'Hvis vi havde 90 mandater', som Altinget har bragt de seneste uger, er vi blevet bombarderet med en række gode - og må vi tillade os at mene mindre gode - forslag til, hvordan forbrugeren sikres sunde og sikre fødevarer.
Blandt politikernes forslag har været mere dansk enegang i EU og mere pisk og mere offentlig kontrol som vejen til større forbrugersikkerhed.
Vi er enige i, at det skal sættes effektivt og mærkbart ind over for fødevareproducenter, der har ondt i moralen, og som konsekvent laver egne spilleregler for fødevareproduktionen.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Socialdemokraternes grønne selvopgør












