Enhedslisten vil kræve national arealstrategi i nyt forståelsespapir

17. oktober 2022 kl. 03.00
Efter valget skal en ny regering udarbejde en strategi for, hvordan det danske landareal skal prioriteres.
Formålet med strategien skal være at hjælpe kommunerne med at bestemme, hvordan de mange politiske ønsker om flere veje, solceller og beskyttede naturområder skal føres ud i livet uden at komme i konflikt med hinanden.
Vi bliver nødt til at få igangsat arbejdet med en national arealanvendelsesstrategi, og det er helt bestemt noget, som vi vil tage med til forhandlingerne om et nyt forståelsespapir.
Peder Hvelplund (EL)
Gruppeformand og ordfører for grøn omstilling, miljø og natur
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat













