Bliv abonnent
Annonce
Om  
Anne-Birgitte Agger (Gigger)

Enig bestyrelse udpeger ny direktør til Hotel- og Restaurantskolen

30. november 2017 kl. 12.18

Anne-Birgitte Agger tiltræder sin nye stilling som direktør for Hotel- og Restaurantskolen den 15. januar 2018. 

Det skriver FødevareWatch.

Det var en enig bestyrelse, der kunne præsentere det nye valg af direktør. 

"Vi er meget glade og stolte over at have tiltrukket en stærk og markant profil til stillingen. Anne-Birgitte er velkendt i branchen for hendes utrættelige arbejde med at sætte god mad på dagsordenen i Københavns Madhus. Her har hun også arbejdet målrettet med flere af de kerneområder, som vi beskæftiger os med på Hotel- og Restaurantskolen, for eksempel den gode økologi og bæredygtighed," udtaler bestyrelsesformand Allan Agerholm ifølge FødevareWatch. 

Agger kommer fra en lignende stilling hos Københavns Madhus, der er et videnscenter med det erklærede formål at forbedre maden og måltiderne i de offentlige institutioner. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026