EU-landene og Europa-Parlamentet er enige om næste års budget

20. november 2019 kl. 04.00
Efter lange forhandlinger blev EU’s medlemslande, Europa-Parlamentet og EU-Kommissionen sent mandag aften omsider enige om, hvordan EU skal bruge sine penge næste år.
I alt er der tale om 168,69 milliarder euro, der er blevet fordelt ud på områder som blandt andet klima, forskning og landbrugsstøtte.
”Næste års budget øger støtten til EU's prioritetsområder og de programmer, der har opnået de bedste resultater. Det sikrer også en realistisk tilgang, som tager hensyn til skatteydernes interesser og behovet for at kunne klare de nye udfordringer, der måtte opstå i 2020,” udtaler Kimmo Tiilikainen, der er statssekretær i Finlands finansministerium og har forhandlet EU-budgettet på vegne af medlemslandene.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Fødevarer fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt
Jacob Jensen53 årI dag
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, MF (V)
Kåre Press-Kristensen49 årI dag
Sekretariatsleder, Green Global Future, sekretariatsleder, Rådet for Godt Indeklima
Jesper Zeihlund55 årI dag
Stifter og direktør, Brancheorganisation for lokale fødevarer i Danmark, ejer, Local Food Mind

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde









