Bliv abonnent
Annonce

Eva Kjer vil fremskynde GMO-godkendelser

9. april 2008 kl. 18.28

Foder er blevet en meget stor omkostning for landmanden, og det skaber en ulige konkurrencesituation i forhold til f.eks. sydamerikanske bønder.

Eva Kjer Hansen
Fødevareminister (V)

Fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) vil på EU-rådsmødet i Bruxelles i maj slå et slag for hurtigere godkendelser af nye GMO-produkter.

Den fælleseuropæiske godkendelsesprocedure er nemlig en af de mest langsommelige i verden med en sagsbehandlingstid på op mod 30 måneder, hvorimod den kun er ca. 15 måneder i andre store landbrugslande som Brasilien og USA.

Og dét faktum presser de europæiske landmænd økonomisk, fordi det gør det europæiske foder forholdsmæssigt dyrere, siger Eva Kjer Hansen til dagbladet Børsen:

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026