Fire års oprydning er ved at være slut i Fiskeristyrelsen: “Opgaven var større, end jeg havde gjort mig forestillinger om”

3. oktober 2022 kl. 04.00
Da Nanna Møller i 2018 trådte til som ny direktør, overtog hun en fiskeristyrelse ramt af så mange skandaler, at skældsordene stod i kø.
“En meget uduelig forvaltning”, “man må tage sig til hovedet” og “hele forvaltningskulturen skal ændres”, er blot et par af de bemærkninger, som politikere har brugt om dansk fiskeriforvaltning.
Nanna Møller var da også helt klar over, at der ventede hende en stor opgave. Ja, det var faktisk tanken om den enorme forandringsopgave, der tiltrak.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Lokale Fødevarer Danmark: Vi har brug for en national madstrategi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling












