Bliv abonnent
Annonce

Fischer Boel overvejer genvalg til EU-Kommissionen

Rygterne siger, at Mariann Fischer Boel er blevet spurgt af sin kommissionsformand, om hun er interesseret i fem år mere som landbrugskommissær. Svaret kommer inden sommer, lover hun.
Rygterne siger, at Mariann Fischer Boel er blevet spurgt af sin kommissionsformand, om hun er interesseret i fem år mere som landbrugskommissær. Svaret kommer inden sommer, lover hun.Foto: © European Community, 2009
15. april 2009 kl. 19.50

BRUXELLES: EU's landbrugskommissær, Mariann Fischer Boel, meddeler inden sommerferien, om hun er interesseret i en tørn mere i Bruxelles. Hun er endnu ikke afklaret, forklarer hun.

"Det har jeg ikke truffet beslutning om. Det er noget, jeg vil overveje med min familie," siger kommissæren til Altinget. Men uanset hvad kan hun se frem til omkring tre måneder ekstra i Belgien, fortæller hun. For hun og kommissærkollegerne har fået besked på, at de ikke kan rejse hjem, før irerne har stemt om Lissabontraktaten.

Alle venter på irerne
"Hvis - eller når - Lissabontraktaten bliver vedtaget i Irland, og Polen og Tjekkiet ratificerer den, kan man være helt sikker på, at der skal være 27 kommissærer. Derfor kan man ikke begynde at sammensætte en ny kommission - det ville være et frygtelig dårligt signal at sende til irerne - det vil betyde, at man tager for givet, at de stemmer ja," siger Mariann Fischer Boel.
 

Rygterne svirrer
Ifølge rygter skulle José Manuel Barroso, kommissionsformand, allerede have lagt en føler ud hos den danske kommissær, skriver Landbrugsavisen. Men selv om han står som favorit til posten, er det ikke sikkert, at han bliver genvalgt.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026