Fødevareforskning bliver i København

Jeg kan ikke sige, hvad det ender med i slutspillet, men som kortene er fordelt nu, vil de tre fødevare- og landbrugsinstitutioner blive placeret på tre nye, markante institutioner – Århus, København og DTU.
Helge Sander
Videnskabsminister
Landbruget får ikke sine ønsker opfyldt med hensyn til at samle kernen i al forskning i jordbrug og fødevarer på Aarhus Universitet. Samtidig står det klart, at de to områder, jordbrug og forskning, fortsat vil være spredt på flere steder, når regeringen om kort tid præsenterer sit endelige bud på, hvordan landkortet for fremtidens universiteter og sektorforskningsinstitutioner kommer til at se ud.
Videnskabsminister Helge Sander (V) styrer mod at kunne levere regeringens bud inden efterårsferien, efter at have lyttet til de involverede aktører. Han begraver nu endeligt landbrugets drøm om at få samlet kernen i jordbrugs- og fødevareforskning under Aarhus Universitet. En model, der ville indebære, at Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole (KVL) skulle høre under Aarhus Universitet.
Også andre aktører har peget på det fordelagtige i at samle indsatsen ét sted. Blandt andet har Forbrugerrådet advaret imod en opsplitning af fødevareforskningen.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Socialdemokraternes grønne selvopgør












