Fødevarestyrelsen har ikke sanktioneret brud på dyretransporter: "Dybt beklageligt"

Det er dybt beklageligt, at vi ikke har fulgt op med sanktioner på et område, der er så vitalt for både dyrevelfærden og for sikring af fair konkurrence mellem vognmændene.
Esben Egede Rasmussen
Direktør i Fødevarestyrelsen
Fødevarestyrelsen har ikke levet op til sit ansvar. Det er uacceptabelt rod.
Jakob Ellemann-Jensen (V)
Miljø- og fødevareminister
Chauffører har kunnet overtræde reglerne for dyretransport uden nogen konsekvens.
Det er kommet frem, efter at Fødevarestyrelsen har lavet en undersøgelse, der viser, at de gennem flere år ikke er skredet ind over for danske og udenlandske vognmænd, der forbrød sig mod EU-reglerne for transport af levende dyr ud af Danmark.
"Det er dybt beklageligt, at vi ikke har fulgt op med sanktioner på et område, der er så vitalt for både dyrevelfærden og for sikring af fair konkurrence mellem vognmændene. Hvad årsagerne til den manglende opfølgning er, er vi nu i gang med at afdække", siger direktør i Fødevarestyrelsen Esben Egede Rasmussen i en pressemeddelelse.
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














