Frihandelsaftale står til offentlig lynchning

Jeg kan ikke forestille mig en verden, hvor TTIP bliver ratificeret i Europa i lyset af den offentlige stemning, vi ser lige nu.
Andreas Dür
Professor i statskundskab, Salzburg Universitet
BRUXELLES: Myndighederne siger, at 35.000 gik på gaden i Hannover lørdag for at protestere mod den frihandelsaftale mellem EU og USA, som den amerikanske præsident, Barack Obama, i weekenden kom til byen for at give politisk førstehjælp, just som parterne i denne uge tager fat på endnu en forhandlingsrunde om den såkaldte Trans-Atlantic Trade and Investment Partnership (TTIP).
Arrangørerne bag den såkaldte Stop TTIP-bevægelse mener, at det tal er lavt sat.
”Vi havde tre forskellige hold til at tælle. Og de registrerede over 90.000. Så det var en fantastisk succes,” siger Laura Flierl, der var med i Hannover som en del af miljøorganisationen Friends of the Earth.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Da Mette Frederiksen lukkede hendes minkfarm, vidste nyvalgt M-politiker, at hun var nødt til at gå ind i politik
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april










