Heunicke slår fast: Den danske model kan ikke lappe løngabet mellem mænd og kvinder

Det er nødvendigt, at politikerne skrider ind, hvis der skal sikres lige løn mellem mænd og kvinder på det danske arbejdsmarked.
Det slog ligestillingsminister Magnus Heunicke (S) fast, da emnet tidligere på måneden blev debatteret på en konference på Christiansborg.
"Markedet løser ikke uligheden af sig selv. Den danske model løser det ikke af sig selv. Derfor skal vi tage fat på de metoder, som vi ved virker," lød det fra ministeren på konferencen, der var arrangeret af en række faglige organisationer, der i november markerede 'Kvindernes Sidste Arbejdsdag'.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Fødevarer fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt
Jacob Jensen53 årI dag
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, MF (V)
Kåre Press-Kristensen49 årI dag
Sekretariatsleder, Green Global Future, sekretariatsleder, Rådet for Godt Indeklima
Jesper Zeihlund55 årI dag
Stifter og direktør, Brancheorganisation for lokale fødevarer i Danmark, ejer, Local Food Mind

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat








