Bliv abonnent
Annonce

Karen Hækkerup: Jeg må indrømme, at jeg fældede mere end en enkelt tåre, da jeg blev fødevareminister

Karen Hækkerup var kun justitsminister i 126 dage, før hun fik jobbet som direktør i Landbrug & Fødevarer. "Da jeg ringede til Helle Thorning-Schmidt og fortalte, at jeg havde sagt ja til jobbet, så var det første, hun sagde, at 'hold kæft, hvor er jeg stolt af dig'."
Karen Hækkerup var kun justitsminister i 126 dage, før hun fik jobbet som direktør i Landbrug & Fødevarer. "Da jeg ringede til Helle Thorning-Schmidt og fortalte, at jeg havde sagt ja til jobbet, så var det første, hun sagde, at 'hold kæft, hvor er jeg stolt af dig'."Foto: Arthur J. Cammelbeeck
25. september 2019 kl. 05.05

"Jeg har aldrig været ude i de der kønsdiskussioner, men lige den her gang tænkte jeg, at der blev set lidt anderledes på mig, fordi jeg var kvinde." 

Karen Hækkerup
Direktør i Unicef Danmark

Fortalt til Malte Bruhn, journalist på Altinget.  

"Jeg stoppede i Landbrug & Fødevarer, fordi jeg havde brug for at komme hjem til min familie. Jeg havde været der i fire år. Forinden havde jeg været minister i tre år. Og så havde jeg en datter på 12 år, som jeg savnede, og hun savnede mig.  

Da min datter var lille, sagde hun, at hun havde ligget i sin fars mave. Så sagde jeg, at 'nej, skat, du har ligget i mors mave.' Og så sagde hun, at hendes to ældre søskende, Mads og Ellen, havde ligget i min mave, og at hun altså selv havde ligget i sin fars mave.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026