3. februar 2021 kl. 07.35
Fremover bliver det Katrine Nielsen, der skal håndtere Landbrugsstyrelsen over for pressen.
Det fremgår af en opdatering på Nielsens Linkedin.
Katrine Nielsen har været ansat i Landbrugsstyrelsen som pressemedarbejder siden august sidste år, men overtager altså nu pladsen som pressechef på et barselsvikariat.
Hun har flere årtier med pressearbejde under sit bælte, blandt andet som presse- og programchef for Folkemødet på Bornholm, kommunikationschef i Dansk Sygeplejeråd og redaktionschef på Mandag Morgen.
Tidligere har hun også været redaktionschef hos Politiken og nyhedschef på Kristeligt Dagblad, hvor hun også har fungeret som EU-korrespondent.
Katrine Nielsen tiltræder stillingen som pressechef fra 1. marts.
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Lokale Fødevarer Danmark: Vi har brug for en national madstrategi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling













