
Hun er kendt for sine roller i film og tv-serier som 'Borgen', 'En kort, en lang' eller '2900 Happiness'.
Men fra 1. februar foretager skuespiller Anne Sofie Espersen et markant karriereskifte. Fremover skal den 49-årige nordjyde nemlig arbejde som presserådgiver i Landbrug & Fødevarer.
Det skriver hun i et opslag på Instagram.
"Det er med stor stolthed og taknemmelighed, jeg kan sige, at jeg om et par uger påbegynder et nyt kapitel i mit arbejdsliv, hvor jeg får lov at sætte helt andre kompetencer i spil. Fra 1. februar kan jeg bryste mig af titlen 'Presserådgiver for Landbrug & Fødevarer'."
Hun opgiver dog ikke skuespillet helt endnu.
"Med hensyn til skuespillet – jeg tager stadig telefonen," tilføjer hun i opslaget.
Anne Sofie Espersen er søster til Lene Espersen, der har været minister ad flere omgange og senest været direktør for branchevirksomheden Dansk Arkitektvirksomheder.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"














