Bliv abonnent
Annonce

Klagemangel banker fødevarebranchen i bund

De danske forbrugere har ingen officielle klagemuligheder på fødevareområdet, hvis de er utilfredse med en handel. Det har sendt fødevarebranchen i bund i ny forbrugerundersøgelse.
De danske forbrugere har ingen officielle klagemuligheder på fødevareområdet, hvis de er utilfredse med en handel. Det har sendt fødevarebranchen i bund i ny forbrugerundersøgelse.
13. november 2006 kl. 18.07

Fødevarerne kommer så langt ned at ligge, fordi det er svært at komme til at klage på fødevareområdet. Man kan ikke gå til Forbrugerklagenævnet, og der er heller ikke noget privat klagenævn.

Lasse Hamilton Heidemann
Fuldmægtig i Forbrugerstyrelsen

Der er flere dårlige nyheder for den danske fødevarebranche.

I en netop offentliggjort redegørelse om forholdene for danske forbrugere har Forbrugerstyrelsen undersøgt i alt 51 forskellige danske brancher.

Fødevarebranchen ender på plads nummer 43 - kun slået af telefonudbydere, rengøringsselskaber og automekanikere.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026