Kommission skal give landbruget mulighed for at vokse

Altinget.dk har som optakt bedt miljø- og fødevareordførerne fra Folketingets partier om at beskrive deres forventninger til kommissionen. Politikernes indlæg bringes i løbet af de næste uger.
Du kan også blande dig i debatten: Send dit indlæg til per@altinget.dk.
Af Jørn Dohrmann og René Christensen
Hhv. miljøordfører og formand for Fødevareudvalget, Dansk Folkeparti
Dansk Folkeparti ser frem til, at Natur og Landbrugskommissionen kommer med dens anbefalinger.
De signaler, der tidligere er kommet fra kommissionens arbejde og i forbindelse med delrapporten, har for en dels vedkommende været spændende. Vi håber derfor også, at der kommer nogle klare meldinger og anbefalinger, som tager udgangspunkt i konkurrencevilkår og implementering af EU-tiltag og lovgivning.
Ligeledes håber vi, at kommissionen fortsat vil bakke op om den holdning, der altid har hersket i Dansk Folkeparti, som betyder, at fødevareproduktionen er et erhverv, som skal have mulighed for at udvikle sig, ekspandere, samt tilpasse sig forbrugernes efterspørgsel.
Det fordrer, at vi i stedet for stram rammestyring på blandt andet antal af producerede dyr, får en styreform som for resten af det danske erhvervsliv. Det skal være klart, hvad udledningen må være fra husdyr og agerbrug, og det skal være klart, hvad det er for udledningskrav, der stilles til den enkelte bedrift. Vi anerkender, at dette er en proces, men vi håber, at den kan starte nu - gerne med anbefalinger fra kommissionen.
Vi har altid brystet os af, at dansk landbrug er omstillingsparat. Vi håber nu, at politikkerne også er omstillingsparate, så vi i fremtiden kan fastholde de positioner, som dansk fødevareproduktion har.
Vi håber ligeledes, at der kommer anbefalinger til, hvordan miljøklagesager kan håndteres hurtigt og kompetent.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Socialdemokraternes grønne selvopgør














