
John Wagner
Politisk kommentator og bestyrelsesmedlem, fhv. generalsekretær, Konservative (1988-1992)
"Det kan gå op. Det kan gå ned. Det skal nok gå", sagde Poul Schlüter ved afslutningen på et lidt deprimerende konservativt landsrådsmøde i 1993, hvor det knagede gevaldigt i både KV-regeringen og i partiet, der var lammet af Tamil-sagen og stod svagt i meningsmålinger.
Ved kommunalvalget tirsdag gik det både op og ned for Det Konservative Folkeparti. Overraskende markant op med antallet af konservative borgmestre. Forventet ned med antallet af stemmer på partiet, "men ikke så meget, så det gør noget", for at citere en anden af Schlüters oneliners.
For Mona Juul kan tirsdagens kommunalvalg blive præcis det afsæt, hun må have drømt om at få frem mod det kommende folketingsvalg.
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling















