Sune Gylling Æbelø
Søren SøndergaardLandbrug & Fødevarer henter taleskriver fra Skatteministeriet

Sune Gylling Æbelø, der er taleskriver og chefkonsulent i Skatteministeriet, forlader til april centraladministrationen til fordel for Landbrug & Fødevarer, hvor han starter som chefrådgiver og talerskriver for formand Søren Søndergaard.
Det skriver han på LinkedIn.
Sune Gylling Æbelø har fulgt landbrugets omstilling tæt fra først Miljø- og Fødevareministeriet og senest Skatteministeriet, og han ser frem til at blive en del af arbejdet fra maskinrummet i Landbrug & Fødevarer.
"Jeg glæder mig til – sammen med alle de andre spændende og vigtige opgaver – at kaste mig ind i arbejdet med den omstilling, som de næste mange år bliver toneangivende for Landbrug & Fødevarers virke, og som skal bære dansk landbrug ind i fremtiden," skriver han i opslaget.
Sune Gylling Æbelø er uddannet journalist og har været taleskriver i Skatteministeriet siden 2022. Forinden var han taleskriver i Miljø- og Fødevareministeriet, og han har også tidligere været kommunikationschef i Det Obelske Familiefond.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat














