Lastbilafgifter: Danskerne vender tommelfingeren nedad

Danskernes villighed til at acceptere miljøtiltag, der kan skade virksomhedernes konkurrenceevne, er på det laveste niveau, siden vi begyndte at måle på det i begyndelsen af 80’erne.
Jørgen Goul Andersen
Professor, Aalborg Universitet
Sådan har vi spurgt:
"Det er blevet forslået at indføre kørselsafgifter for lastbiler for 2,8 milliarder kroner om året. Afgiften indføres bl.a. af miljøhensyn, og nogle af indtægterne skal bruges til kollektiv transport. Kritikere frygter, at afgiften vil føre til tab af arbejdspladser. Hvad er din holdning til forslaget?"
Dårlig idé.
Sådan lyder budskabet fra danskerne om regeringens varslede kørselsafgift på lastbiler.
I en ny meningsmåling, der er foretaget af A&B Analyse for Altinget.dk, mener godt 52 procent af danskerne, at regeringens kørselsafgift på lastbiler er en dårlig idé. Kun 31 procent bakker op, mens 16 procent er i tvivl.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”













