Lokallister truet på livet
22. juni 2005 kl. 11.45, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Fakta
Kommunalvalget:
Der afholdes kommunalvalg tirsdag den 15. november 2005. Ved kommunalvalget vælger man kommunalbestyrelserne til de nye kommuner.
I de kommuner, der ikke bliver ændret i forbindelse med kommunalreformen, tiltræder den nyvalgte kommunalbestyrelse den 1. januar 2006.
I de kommuner, der skal sammenlægges, gælder andre regler. Her træder den nye kommunalbestyrelse først til den 1. januar 2007. I perioden frem til da fungerer de som et udvalg, der skal forberede den endelige kommunesammenlægning i 2007.
Den kommunalbestyrelse, som blev valgt i 2001, får til gengæld forlænget sin valgperiode frem til 2007. Bestyrelsen står for den daglige drift af kommunen.
Kilde: www.danmark.dk
Det vurderer kommunalforsker Roger Buch, lektor ved Danmarks Journalisthøjskole.
"Lokallisterne lever af de hjemløse vælgere, som ikke kan stemme på deres landsdækkende parti, fordi eksempelvis DF, SF, KD og EL slet ikke stiller op i mange kommuner i dag. Men når kommunerne bliver skåret ned fra 271 til 98 kommuner, vil de landsdækkende partier formentlig stille op i samtlige kommuner, og det vil true lokallisternes livsgrundlag," siger Roger Buch til Altinget.
En rundringning, som Altinget har foretaget til partikontorerne, bekræfter, at de nuværende syv partier, der er repræsenteret i Folketinget (SF, EL, R, DF, V, K og S) planlægger at stille op i alle 98 storkommuner.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt
Hans Jørgen Kaptain80 år22. maj
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
Tobias Wang59 år22. maj
Professor, Institut for Bioscience - Zoofysiologi, Aarhus Universitet
Evald Vestergaard69 år22. maj
Skanderborg Kommune

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk







