Bliv abonnent
Annonce
Om  
Kirsten Holm Svendsen
Henrik Damholt Jørgensen

Mejeriforeningens EU-chef trækker stikket

I Bruxelles skal Mejeriforeningen finde ny EU-chef, efter at den mangeårige chef Kirsten Holm Svendsen træder tilbage fra arbejdsmarkedet. 
I Bruxelles skal Mejeriforeningen finde ny EU-chef, efter at den mangeårige chef Kirsten Holm Svendsen træder tilbage fra arbejdsmarkedet. Foto: Yves Herman/Reuters/Ritzau Scanpix
31. marts 2023 kl. 11.53

Hos Mejeriforeningen i Bruxelles skal man lede efter en ny cheflobbyist. 

Nuværende direktør for foreningens Bruxelles-afdeling, Kirsten Holm Svendsen, går nemlig på pension ved udgangen af august. 

Det oplyser Mejeriforeningen i en pressemeddelelse.

Kirsten Holm Svendsen har været at finde på gangene i EU-hovedstaden siden 2008, hvor det ikke kun er de danske mejeriinteresser, hvis interesser hun har varetaget i den periode.  

I en årrække har hun nemlig været bestyrelsesmedlem i både Den Europæiske Mejeriorganisation samt medlem af den Internationale Mejerisammenslutning, hvor hun også er formand for sammenslutningens komité for mejeripolitik. 

Og ifølge Henrik Damholt Jørgensen, der er direktør i Mejeriforeningen, er det en yderst kompetent kapacitet, som nu ikke længere skal gå i brechen for de danske mejerister i EU. 

"Kirsten Holm Svendesen har ydet en afgørende indsats for dansk mejeribrug og sikret en stærk forbindelse mellem Danmark og EU". 

Jagten på en afløser for den erfarne cheflobbyist er gået i fuld gang, hvor Kirsten Holm Svendsen bliver på posten i Bruxelles, indtil at jagten indstilles. 

 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026