Miljø- og Fødevareministeriets pris for udflytning: 200 mio. kroner
27. september 2016 kl. 00.55
Fakta
Miljø- og Fødevareministeriet
Eksemplelvis:
NaturErhvervstyrelsen
- Ministeriet skal helt eller delvist udflytte i alt syv institutioner fra hovedstadsområdet. Det er NaturErhvervstyrelsen, NaturStyrelsen, Kystdirektoratet, Energiklagenævnet, Natur- og Miljøklagenævnet, Miljøstyrelsen og Fødevareministeriets Klagecenter.
Eksemplelvis:
NaturErhvervstyrelsen
- 370 arbejdspladser flytter til Augustenborg.
- 20 arbejdspladser flytter til Tønder.
- Det er dele af institutionen, der flytter.
- 12 arbejdspladser flytter til Viborg.
- Hele institutionen flytter.
- Flytningen forventes afsluttet 2. januar 2017.
Kilde: Implementeringsplaner, Miljø- og Fødevareministeriet
Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) har i et nyt svar til Miljø- og Fødevareudvalget leveret en foreløbig slutseddel på ministeriets udflytning af arbejdspladser fra hovedstadsområdet.
Den samlede regning for hel eller delvis flytning af i alt syv institutioner under ministeriet løber op i lige knap 200 millioner kroner, fremgår det af svaret.
Helt præcist skriver ministeren, at ”ministeriet forventer samlede udgifter på i alt 196,8 mio. kroner til afholdelse af engangsudgifter forbundet med flytning af arbejdspladser”.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer













