Næsten ingen bøder for sprutsalg
Der er alt for få bøder, fordi vi ved, at loven bliver brudt mange steder.
Birgitte Josefsen
Sundhedsordfører (V)
Det er ikke tilladt for butikker at sælge alkohol til unge under 16 år.
Men selv om mange gør det alligevel, er det forsvindende få, der bliver opdaget og straffet for lovovertrædelsen. Sidste år fik kun 18 butikker bøder, skriver avisen Metroxpress.
"Det er pokkers svært at få de unge til at stå frem og sige, at de har købt alkohol i en butik. De har en naturlig interesse i ikke at fortælle, hvem der bryder loven," siger politiinspektør Jan Andersen fra Østjyllands Politi til avisen.
Venstre skuffet
Venstre arbejder i øjeblikket på et udspil om, hvordan man kan gøre det sværere for de unge at købe alkohol. Partiets sundhedsordfører siger, hun er "skuffet" over de nye tal:
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"












