OECD: Danmark har afskaffet sit mest effektive middel mod fedme
At øge skatten på fed mad er en af de få omkostningseffektive metoder til at reducere fedme på.
Francesca Colombo
Senioranalytiker, OECD
I foråret afleverede OECD en rapport med roser til den danske sundhedspolitik i sundhedsvæsnet. Danmark bliver blandt andet rost for at lukke de små sygehuse og processen bag sammenlægningen.
Men rapporten går ikke i dybden med forebyggelsen herhjemme. Rapportens forfatter Francesca Colombo, der er senioranalytiker på sundhedsområdet i organisationen, har dog i sin research noteret sig afskaffelsen af fedtafgiften og aflysningen sukkerafgiften. Og det går imod OECD’s anbefalinger på området.
Stærk fødevareindustri
”Jeg kan da også forstå, at det sker af andre årsager end at fremme folkesundheden. At øge skatten på fed mad er en af de få omkostningseffektive metoder til at reducere fedme på. Men den type tiltag er politisk ømtålelige, og fødevareindustrien er temmelig magtfuld i alle lande,” siger Francesca Colombo.
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Lokale Fødevarer Danmark: Vi har brug for en national madstrategi
- Livet på landet er den nye slagmark












