Bliv abonnent
Annonce

Økologer hopper af

9. januar 2014 kl. 15.32

Hos Thise Mejeri har 10 landmænd netop meldt sig ud, da de overgår til konventionel produktion, og hos Arla har ni landmænd opgivet økologien. Det skriver Jyllands-Posten i dag.

“Vi frygter, at der vil blive en flugt fra den økologiske mælkeproduktion,” siger Ole Sørensen, formand for Mælkeudvalget i Økologisk Landsforening, til Jyllands-Posten.

Årsagen til udviklingen skyldes, at EU i 2015 afskaffer mælkekvoterne, hvilket betyder, at landmændene kan producere alt det mælk, de vil.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026