Ombudsmanden indskærper myndigheders forpligtelse til hurtige svar
Folketingets Ombudsmand, Hans Gammeltoft-Hansen, understreger nu vigtigheden af, at myndigheder skal forklare, hvorfor svaret på aktindsigt trækker ud, hvis de ikke har givet svar til en borger eller en journalist inden for ti dage. Ifølge en regel i offentlighedsloven skal afgørelser om aktindsigt træffes hurtigt, fordi det kan være af stor betydning, at pressen eller andre interesserede får hurtig adgang.
Denne specificering kommer Ombudsmanden med i forbindelse med den såkaldte Burka-sag, hvor en journalist bad en arbejdsgruppe, som regeringen havde nedsat i forbindelse med sagen, om aktindsigt.
Journalisten ønskede bl.a. aktindsigt i en rapport fra Københavns Universitet om brug af ansigtsdækkende beklædningsgenstande som burka og niqab, som universitetet havde sendt til arbejdsgruppen. Ombudsmanden nåede frem til, at Burka-arbejdsgruppens underretninger til journalisten havde været for vage og upræcise.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Da Mette Frederiksen lukkede hendes minkfarm, vidste nyvalgt M-politiker, at hun var nødt til at gå ind i politik
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april











