Overblik: Disse pressechefer har forbindelser til S og ministrene

Det skabte forargelse, særlig blandt de blå partier, da tidligere pressechef i Finansministeriet Sigga Nolsøe måtte forlade posten i 2020 og sagde, at "det er en svær stilling at have, hvis man ikke er professionel socialdemokrat".
Regeringens ansættelser af pressechefer med bånd til partiet eller ministrene har vakt debat, fordi pressechefer er ansat som neutrale embedsmænd og skal kunne arbejde for den til enhver tid siddende regering. Ansættelserne har fået kritikere til at spørge, om regeringen så småt er ved at gøre embedsapparatet mere politisk.
I maj var det ansættelsen af en ny pressechef i Beskæftigelsesministeriet, der trak overskrifter, da det kom frem, at forhenværende pressechef i Dansk Metal Mads Hersbøll tog posten.
Indsigt
Jacob Jensen53 årI dag
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, MF (V)
Kåre Press-Kristensen49 årI dag
Sekretariatsleder, Green Global Future, sekretariatsleder, Rådet for Godt Indeklima
Jesper Zeihlund55 årI dag
Stifter og direktør, Brancheorganisation for lokale fødevarer i Danmark, ejer, Local Food Mind

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde








