Pressechefen i Miljø- og Fødevareministeriet stopper

27. februar 2019 kl. 02.00
Jens Fuglsang Edelholt stopper som pressechef i Miljø- og Fødevareministeriet.
Det bekræfter Mikkel Thastum, der er kommunikationschef i Anklagemyndigheden, over for Altinget. Han fortsætter i stedet som presserådgiver hos Rigsadvokaten.
Jens Fuglsang Edelholt har været ansat i Miljø- og Fødevareministeriet siden 2014, hvor han efter en overgangsperiode som pressesekretær tog springet videre som pressechef i maj 2017. Det skete efter en omrokering internt i ministereriet, hvor den daværende pressechef, Mette Thorn, forlod stillingen for at hellige sig hvervet som kommunikationschef på fuld tid.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"










