
Rasmus Jarlov (K) fejer nu al tvivl af banen: Han vil ikke være formand for Konservative.
Det oplyser han i et opslag på X.
I opslaget skriver Jarlov, at han ikke har villet kommentere på, om han gik efter posten som partiformand for Konservative, før Søren Pape Poulsen var bisat.
Men nu melder Jarlov klart ud.
”Jeg har to små drenge og vil ikke gå glip af deres barndom. Alene af den grund skal jeg ikke være partiformand,” skriver Jarlov og forsætter:
”Men selv hvis jeg ville, så har jeg slet ikke evnerne, og mine politiske holdninger flugter heller ikke godt nok med resten af partiets folketingsgruppe til, at det ville give mening.”
Rasmus Jarlov har været sygemeldt fra Folketinget siden starten af januar. I februar besluttede han at forlænge sin sygemelding med yderligere otte uger.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- Drop checks og lavere moms – vismændene har en bedre løsning på høje fødevarepriser














