Regeringen løber fra sine valgløfter
7. december 2004 kl. 15.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Regeringen løber fra sine valgløfter.
Sådan lyder kritikken fra Dansk Skovforening efter at Regeringen og Dansk Folkeparti som led i deres finanslovsaftale for 2005 har besluttet alene at nedsætte landbrugets ejendomsskat og ikke også skovbrugets.
"Det giver et billede af en regering, som bevidst holder skovbruget udenfor, og som er revnende ligeglade med de danske skove, og med de løfter, man har givet om skovene," siger pressechef i Dansk Skovforening, Martin Einfeldt, til Altinget.
Han henviser til, at Venstre i sit valgprogram fra 2001 lovede at afvikle jordbrugets ejendomsskatter over fire år. Og at regeringen i sit nationale skovprogram lovede at sikre skovbruget som erhverv gennem etablering af bæredygtige økonomiske rammebetingelser.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat













