Regeringen vil bekrige falske kostråd

17. august 2018 kl. 05.00
Jeg synes, vi har talt lidt for døve øre, men med denne strategi anerkender myndighederne, at det her er et problem, og at de har en rolle i at få løftet opgaven.
Leif Nielsen
Branchedirektør, DI Fødevarer
Vi ved, at mange forbrugere nærer en mistillid til myndigheder, fordi de mener, at de er i lommen på industrien.
Camilla Udsen
Fødevarepolitisk seniorrådgiver, Forbrugerrådet Tænk
Fremover vil man oftere kunne støde ind i tweets og indlæg fra eksempelvis Fødevarestyrelsen på de sociale medier, når diskussionen falder på sund og usund mad.
Som et af 14 initiativer til at få danskerne til at spise sundere, vil regeringen gå op imod fake news.
Det skal ske ved, at myndighederne i højere grad skal deltage "aktivt, positivt og konstruktivt" i debatten for at fremme evidensbaseret viden og ved at målrette kommunikationen mere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














