Rigsrevisionen: Ikke hjemmel til at udbetale byggeriregning til DTU

22. juni 2018 kl. 04.00
En beretning fra Rigsrevisionen konkluderer, at Bygningsstyrelsen ikke har udbetalt de omtrent 80 millioner, som DTU ellers var stillet i udsigt i forbindelse opførelsen af nye veterinære laboratorie- og staldfaciliteter på DTU Lyngby Campus.
Byggeriet blev aldrig gennemført og er i dag skrinlagt på grund af urealistiske økonomiske rammer, men planlægningsfasen har kostet DTU mange millioner.
Problemet er, at bevillingen af de omtrent 80 millioner er knyttet til opførelsen af et byggeri, som altså nu er skrinlagt. Derfor mener Bygningsstyrelsen ikke, at der er hjemmel til at udbetale midlerne i den nuværende situation.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med at forbyde bundtrawl i beskyttede havområder












