Skridt mod fiskereform vækker dansk glæde

15. maj 2013 kl. 23.45
Hvis ikke vi bliver enige med Europa-Parlamentet om det her inden sommer, er der en kæmpe risiko for, at det hele falder på gulvet, og at det varer årevis, før vi kan komme videre.
Mette Gjerskov (S)
Fødevareminister
Fødevareminister Mette Gjerskov (S) er tilfreds med den retning, fiskerireformen driver i. Efter endnu en omgang natlige forhandlinger i Bruxelles er medlemslandene blevet enige om en række punkter, hvor de nærmer sig Parlamentets krav til reformen.
”Det var vældigt frugtbart. Vi fik det igennem, som vi gerne ville, så hele reformen rykkede sig i den rigtige retning,” siger Mette Gjerskov til Altinget.dk.
I det hele taget passer det Mette Gjerskov rigtig godt, når reformen tager skridt i Parlamentets retning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med at forbyde bundtrawl i beskyttede havområder












