Lystfiskere: Politikerne prioriterer nogle få erhvervsfiskere over tusindvis af børn, der gerne vil fiske

Foto: John Randeris/Ritzau Scanpix
Tore C. Svendsen og Allan Scheller
Hhv. sportsfisker og formand, Køge Bugt Stenrev
Forældre i Danmark er udfordrede. En af de største udfordringer er at få børn og unge væk fra skærmen. Et godt alternativ til skærm er oplevelser i naturen med alle de fordele, der følger med.
En oplagt aktivitet er lystfiskeri, hvor børn og unge både får kontakt med naturen, de opbygger sociale fællesskaber og lærer om, hvor maden kommer fra.
Disse helt åbenlyse fordele af lystfiskeri er bredt anerkendte. Det afspejles blandt andet i en række større projekter omkring børn/unge og lystfiskeri, eksempelvis projektet “Fremtiden Lystfiskere”.
Disse projekter har været succesfulde og har medført, at antallet af juniormedlemmer i landets fiskeklubber er steget over de seneste år.
Det kan derfor virke paradoksalt, at de samme politikere, som flittigt udtaler sig om, at børnene skal mere ud i naturen, samtidig bidrager til at forarme naturen.
Tore C. Svendsen og Allan Scheller
Hhv. sportsfisker og formand, Køge Bugt Stenrev
Udfordringen er desværre, at fiskebestandene i havet omkring Danmark over de seneste mange år er faldet og faldet. I dag er der desværre er meget få fisk at fange for børnene.
Det kan derfor virke paradoksalt, at de samme politikere, som flittigt udtaler sig om, at børnene skal mere ud i naturen, samtidig bidrager til at forarme naturen.
Går imod anbefalinger
Et eksempel er torsken. Historisk var torsken en af de vigtigste kommercielle fiskearter. Engang kunne man fange torsk fra de fleste danske moler og havne endda helt inde i København og Århus.
Torsken har dermed potentiale til at gøre lystfiskeri og naturoplevelser tilgængelige for alle fra Stenbroen i København til havnen i Nyborg.
Der er besluttet nye kvoter for Østersøen. Et område, der dækker store dele af de indre danske farvande. Området dækker alt fra Bornholm til Sjællands Odde, et område hvor mange danskere bor.
Anbefalingerne fra det Internationale Havfiskeråd ICES er et totalt stop for landinger af torsk. Det skyldes, at bestanden er og har været presset i bund i mange år. Kort fortalt er torskebestanden kollapset.
De samme politikere, som opfordrer til mere udeliv og som med store ord roser initiativer for at få børn og unge ud i naturen, vælger desværre at gå mod den biologiske ekspertise og tillader landinger af torsk. Konkret tillader politikerne landinger af op til 696 ton torsk som bifangst i Østersøen.
Erhvervsfiskere over børn
Bifangst er, når der ikke fiskes målrettet efter torsk, men torskene fanges under fiskeri efter andre arter. Landinger på 696 ton er rigtig mange torsk. Torsk på omkring 500 gram udgør langt størstedelen af fangsterne i området.
Hvis vi antager, at torskene gennemsnitligt vejer 0,5 – 1 kilo, så er der tale om, at politikerne tillader, at erhvervsfiskerne lander op imod en million torsk. Det er mange fisk.
På samme tid må en junior lystfisker ikke lande en eneste torsk. Det forbyder politikerne. Hvordan rimer dette ensidige fokus på kortsigtet profit for nogle få erhvervsfiskere med et samfund, der i den grad har brug for en ungdom, der kommer væk fra skærmen og ud i naturen?
Politikerne prioriterer nogle få erhvervsfiskere over tusindvis af børn, der hungrer efter naturoplevelser. Danmark har over 7.000 kilometer kystlinje. Det er på niveau med Tyrkiet eller Indien. Men politikerne fortsætter med at forarme havnaturen, og børn i Danmark må lære at leve med, at ikoniske fiskearter er væk.
Fundamentet for lystfiskeri fortsætter med at smuldre takket være politikerne. Danske forældre må indrette sig på, at skærm er en sjovere løsning, når alternativet er fiskeri i et tomt hav.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nu spidser regeringsforhandlingerne til: Det har partierne sagt om valgkampens fire centrale emner
- Intens valgkamp om dyrevelfærd får ikke flere til at ville betale mere for fødevarer
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse














