
”Den grønne omstilling stiller stadigt større krav til samfundet, erhvervslivet og DI’s rolle som samfundsaktør på det grønne område.”
Det skriver Morten Munch Jespersen i et opslag på LinkedIn, hvor han fortæller, at han skal stå i spidsen for en ny grøn analyseenhed hos Dansk Industri, hvor han har været ansat siden 2019.
Morten Munch Jespersen, der har uddannelser fra London School of Economics og Havard University, var kandidat til Folketinget for Radikale Venstre ved valgene i 2019 og 2021.
Nu skal han stå i spidsen for enheden, der har navnet Grøn Økonomi og Analyse, som ifølge Morten Munch Jespersen skal bistå alle dele af Dansk Industri, som arbejder politisk med den grønne omstilling.
Derudover skal den også lave analytiske redskaber, der skal gøre det nemmere for Dansk Industris medlemmer at navigere i de regler, afgifter og krav, der kommer som konsekvens af den grønne omstilling.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Da Mette Frederiksen lukkede hendes minkfarm, vidste nyvalgt M-politiker, at hun var nødt til at gå ind i politik
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april












