Timm Vladimir vil lede REFOOD
24. maj 2016 kl. 13.01
REFOOD har oplevet stor tilvækst af medlemmer i foreningens levetid det seneste 1½ år. Foreningen, der arbejder med genanvendelse og mindre madspild i fødevaresektoren, har for nylig besluttet at oprette REFOOD mærket, hvilket 1. juni stiftes som en forening.
Timm Vladimir stiller op som bestyrelsesformand for mærket og er eneste opstillede kandidat, når resten af bestyrelsen skal vælge en formand.
Vladimir, der er Tv-vært, kok og indehaver af kursusvirksomheden Timm Vladimirs Køkken, er blevet præsenteret for REFOOD for over et år siden:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"












