Bliv abonnent
Annonce
Om  
Gitte Tvilling

Tivoli-chef bliver ny direktør i Landbrugslotteriet

1. maj 2019 kl. 07.41

Efter syv år på posten stopper Heidi Alsing som direktør for Landbrugslotteriet.

Det bliver Gitte Tvilling, der skal overtage hendes stilling. Det skriver Landbrugsavisen.

Gitte Tvilling får i sit nye arbejde til opgave at videreudvikle lotteriets brand og udnytte nye digitale muligheder.

”Det er med stor glæde, at jeg tager imod denne spændende udfordring som ny direktør for Landbrugslotteriet, og jeg ser frem til muligheden for at udvikle og implementere virksomhedens fremtidige strategi med respekt for den gamle historie og de troværdige værdier,” udtaler Gitte Tvilling ifølge Landbrugsavisen.

Gitte Tvilling kommer senest fra en stilling som chef for marketingledelse i Tivoli, og hun har desuden været marketing-, brandmanager og teamleder i Danske Spil.

Landbrugslotteriet ledes af en bestyrelse med repræsentanter fra Justitsministeriet, Fødevareministeriet samt repræsentanter fra landbrugsområdet.

Lotteriets overskud fordeles således, at Justitsministeriet modtager ti procent, Fødevareministeriet modtager 25 procent, og Landbrug og Fødevarer modtager 65 procent.

Gitte Tvilling er cand.merc. i økonomisk markedsføring.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026