Bliv abonnent
Annonce

Tre svar til folketingsmedlemmerne

2. juni 2003 kl. 18.25, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

FødevareTinget samler her fødevareministerens svar på folketingsmedlemmernes spørgsmål om fødevarer, landbrug og fiskeri. Denne gang tre nye svar siden sidst.



Intet forbud mod alkohol-is
Gældende fødevarelovgivning indeholder ikke hjemmel til at forbyde markedsføring af alkohol-is. Ministeren finder det heller ikke nødvendigt at indføre restriktioner i fødevarelovgivningen for at regulere sådanne produkter.
Læs svaret

Loven forskelsbehandler danskere fra ikke-danskere
Der kræves statsborgerskab for at eje eller forpagte en landbrugsejendom i henhold til i landbrugsloven. Desuden er det i henhold til fiskeriloven en betingelse for at blive registreret som erhvervsfisker, at vedkommende er dansk statsborger.
Læs svaret

Jordbrugskommissionerne koster amterne 20 mio. kr. årligt
Ministeren fremlægger en opgørelse over amternes udgifter til driften af jordbrugskommissionerne.
Læs svaret

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026