Lise Coermann Mathiesen
Linea SveistrupUngeklimarådet får ny forperson

Linea Sveistrup er blevet valgt som forperson for Ungeklimarådet.
Tidligere forperson Lise Coermann Mathiesen bliver i den forbindelse næstforperson sammen med nyvalgte Asbjørn Frier.
"Det har været en kæmpe ære at være forperson for Ungeklimarådet det seneste år. Men mindst lige så ærefuldt er det at kunne give stafetten videre – for vores styrke ligger i fællesskabet, ikke i titlerne," skriver Lise Coermann Mathiesen på LinkedIn.
Ungeklimarådet har til opgave at rådgive klima-, energi- og forsyningsministeren og engagere unge i arbejdet med den grønne omstilling. Rådet består af 14 medlemmer, som er valgt af en toårig periode. Syv nye medlemmer er i forbindelse med formandsskiftet trådt ind i rådet.
Tre af de nye medlemmer er udpeget af de resterende medlemmer af Ungeklimarådet på baggrund af åben ansøgning. De sidste fire er udpeget af DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd, som har bistået Ungeklimarådet i at udpege medlemmer fra danske ungdomsorganisationer.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat














