Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lars Møller Christiansen

Vicedirektør i grøn styrelse skifter til it-virksomhed

cBrain er især kendt for programmet F2, der anvendes i langt de fleste departementer og en lang række styrelser i dag. 
cBrain er især kendt for programmet F2, der anvendes i langt de fleste departementer og en lang række styrelser i dag. Foto: Presse/cBrain
11. juni 2025 kl. 12.00

Lars Møller Christensen skifter efter 11 måneder som vicedirektør i Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø til en stilling som finansdirektør i it-virksomheden, cBrain.

Det oplyser han i et indlæg på LinkedIn.

"Det er en drømmestilling, der forener nogle af de emner, jeg brænder allermest for - digitalisering, AI og grøn omstilling," skriver Lars Møller Christiansen og tilføjer at det, som vicedirektør i Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø, "har været en kæmpe fornøjelse at være med til at drive den grønne omstilling fremad." 

{{toplink}}
Læs også

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026