WTO-aftale ligger år ude i fremtiden
"Med mindre vi får forhandlingerne tilbage på rette køl inden september, er betingelserne for, at vi ser et resultat i WTO-forhandlingerne de kommende år ikke særligt gode. Vi løber nemlig ind i det problem, at Bush-administrationen ikke længere har forhandlingsautoritet," siger Poul Skytte Christoffersen, leder af landbrugskommissær Mariann Fischer Boels kabinet.
Udsigterne til, at der kommer skub i forhandlingerne inden september, er imidlertid også mere end sorte.
Uenigheden mellem forhandlingsparterne USA, EU og bl.a. Indien var så stor, især på spørgsmålet om de direkte subsidier til de amerikanske landmænd, som USA ikke er parat til at røre ved, at der end ikke er aftalt en dato for, hvornår parterne igen skal mødes, siger Poul Skytte Christoffersen.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat













