Om
Christoffer Lehmann
Martin Lidegaard
Christoffer Lehmann
Martin LidegaardLidegaard ansætter særlig rådgiver

8. juni 2026 kl. 15.16
Den nytiltrådte erhvervs- og konkurrencekraftsminister, Martin Lidegaard (R), har ansat Christoffer Lehmann som ny særlig rådgiver.
Det oplyser Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.
"At få lov at bistå ministeren, der har ansvaret for dansk erhvervslivs rammevilkår og konkurrencekraft er et privilegie. Jeg har sammen med Martin (Lidegaard, red.) og Radikale arbejdet for det her, dag ind og dag ud, i fire år," lyder det fra Christoffer Lehmann til Altinget:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt
Udvalget spørger Maria Reumert GjerdingHvad vil ministeren gøre for straks at få gennemgået danske havbrugstilladelser?
Udvalget spørger Maria Reumert GjerdingHar EU-retten på fiskeriområdet forrang frem for national lovgivning?
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er de økonomiske konsekvenser ved at halvere momsen på fødevarer?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Blå partier affejer landbruget: Historisk grøn aftale består, uanset hvad I mener
- Svinelandmænd holder krisemøde: "Måske bliver vi bare enige om, at de er spasserrøve i København"
- Har du booket billet til Folkemødet? Her er Altingets store guide til, hvad du skal se
- Venstres nye ordførerkabale afslører et opgør med partiets tætte bånd til landbruget
- Se hvem der får plads i Folketingets nye udvalg











