Erling Bonnesen svarer
Rasmus PrehnEr lovgivningen overholdt i projektet med indhegning af kreaturer, heste mv. på Molslaboratoriet?
Ministersvar er robotgenereret indhold, der oprettes automatisk på basis af Folketingets database over de spørgsmål, der stilles af Folketingets medlemmer og besvares af regeringens ministre. Overskrifterne er skrevet af Altinget. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.
Ministrene bedes redegøre for, svare på og kommentere om lovgivningen er overholdt i projektet med indhegning af kreaturer, heste m.v. på Molslaboratoriet, som er statsejet, herunder §2 og §3? fremtiden? på grund af princippet om nul vinterfodring? forskellige årsager siden 2016? sulter, mangler foder, er syge mv.? areal udgør det indhegnede areal aktuel? under forudsætning af at ingen dyr må mangle foder, vand eller sulte på noget tidspunkt i årets løb, uanset vejret og vegetationen mv.?
Det skal indledningsvis bemærkes, at Molslaboratoriet ikke er statsejet, som angivet i spørgsmålet.
Molslaboratoriet er en selvejende museumsinstitution.
Der er til brug for besvarelsen af spørgsmålet indhentet en udtalelse fra Fødevarestyrelsen, der har oplyst følgende:
”Det er dyreejerens ansvar at sikre, at dyrevelfærdsreglerne, herunder dyrevelfærdslovens §§ 2 og 3,
efterleves og overholdes. Fødevarestyrelsen fører kontrol med, om reglerne overholdes. Kontrollen kan
være foranlediget af en anmeldelse til politiet eller til Fødevarestyrelsen, eller fordi besætningen er
udtrukket til stikprøvekontrol. Fødevarestyrelsen har været på kontrolbesøg på Molslaboratoriet ni gange i 2021 og fire gange i 2022, senest den 11. juli 2022. Alle besøgene er sket på baggrund af en anmeldelse til enten Fødevarestyrelsen eller politiet, og 11 af de i alt 13 kontrolbesøg er foretaget som bistand til politiet. Der er ved besøgene alene konstateret én overtrædelse af dyrevelfærdsreglerne. Det var i en konkret sag fra april 2021, hvor der var tale om en hest, der havde fået et tryksår af en halsrem, som havde forskubbet sig.
Hvad angår instrukser vedrørende fodring, tilsyn og bestandsregulering mv. er Fødevarestyrelsen bekendt med, at Molslaboratoriet har en intern instruks, men har ikke nærmere kendskab til indholdet heraf. Der findes ikke en myndighedsinstruks herom. Fødevarestyrelsen er i forbindelse med tidligere besøg på Molslaboratoriet oplyst om, at samtlige dyr tilses dagligt, og at der jævnligt foretages scoringer (vurderinger) af dyrenes huld og trivsel samt af fødetilgængelighed, vejrforhold mv. Fødevarestyrelsen er endvidere oplyst om, at der er hyppige tilsyn fra den tilknyttede praktiserende dyrlæge.
For så vidt angår spørgsmålet om, hvor mange kreaturer og heste, der er fjernet fra Molslaboratoriet siden 2016 som følge af princippet om ikke at vinterfodre og antallet af kreaturer og heste, der er skudt af forskellige årsager siden 2016, kan Fødevarestyrelsen oplyse, at der ikke sker registrering af de nærmere årsager for flytning og aflivning i det Centrale Husdyrbrugsregister CHR. For kreaturer registreres flytninger i CHR enten som levebrug (flyttet til andre besætninger), slagtet (slagtning til konsum) eller død/aflivet (destruktion). Flytninger af heste registreres på nuværende tidspunkt ikke i CHR. Fødevarestyrelsen er derfor ikke bekendt med antallet af heste, der er blevet fjernet eller aflivet.
Med ikrafttrædelsen af bekendtgørelse nr. 1159 af 8. august 2022 om registrering i CHR og om identifikation af kvæg, svin, får, geder, heste, hjorte eller kameler er der indført krav om, at alle heste, der holdes på virksomheden i over 30 dage, skal være registreret i en besætning senest den 31. marts 2023 (jf. § 96, stk. 7). Efter denne dato vil det være muligt for Fødevarestyrelsen at oplyse det antal heste, der er registreret i CHR for Molslaboratoriet.
Nedenfor er en oversigt over flytninger af kreaturer fra Molslaboratoriet baseret på oplysninger fra CHR pr. 29. august 2022. Det fremgår af opgørelsen, hvorvidt dyrene er flyttet til henholdsvis andre kvægbesætninger (levebrug), til slagtning til konsum eller er døde/aflivet (flyttet til forarbejdningsanlæg eller zoologisk anlæg til brug som rovfoder).
Periode 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 Antal dyr (kvæg) i alt pr. år 58 22 32 46 43 18 11 Antal dyr (kvæg) flyttet fra stedet pr. år 29 (levebrug) 6 (slagtet) (død/aflivet) 0 3 (døde/aflivet) 8 (levebrug) 0 (døde/aflivet) (levebrug) (døde/aflivet) (slagtet) (død/aflivet) Det kan i tilknytning hertil oplyses, at ovennævnte tal for 2022 dækker over, at der er flyttet fire tyre til et slagteri den 3. august og en kvie til destruktion den 16. august. Fødevarestyrelsen er ikke bekendt med, om den pågældende kvie er selvdød eller aflivet.
For så vidt angår spørgsmålet om det aktuelle antal kreaturer og heste på Molslaboratoriet og størrelsen på det indhegnede areal, kan Fødevarestyrelsen oplyse, at der pr. 19. august 2022 er registreret 11 kreaturer i CHR, herunder tre tyre, fire køer og fire kvier/kviekalve. Heraf er fem dyr født i 2021 eller 2022. Antallet af heste registreres som nævnt ikke i CHR på nuværende tidspunkt. Med hensyn til spørgsmålet om, hvor mange kreaturer og heste, der er plads og føde til året rundt, kan Fødevarestyrelsen oplyse, at det ikke er muligt at forhåndsberegne, hvor mange dyr der er føde til året rundt, da bl.a. vejrforhold og lignende spiller en afgørende rolle. Det er derfor afgørende, at der løbende foretages vurdering af dyrenes huld og øvrige trivsel, og at dette sammenholdes med det tilstedeværende fødegrundlag på arealet. Hvis der ikke vurderes at være tilstrækkeligt med føde på et areal, skal der enten tilskudsfodres, eller dyrene skal fjernes fra arealet.
Det bemærkes, at Molslaboratoriets hjemmeside 1 indeholder en række oplysninger om projektet og dyreholdet på Molslaboratoriet, herunder om antallet af dyr, størrelsen på arealet, strategi for fødegrundlag samt om tilsyn med dyrene.” Rasmus Prehn / Paolo Drostby 1 Rewilding på Molslaboratoriet (naturhistoriskmuseum.dk)



