Bliv abonnent
Annonce
Om  
Christina Skaaning

Beredskabsministeriet finder hr-chef i Erhvervsstyrelsen

Den nye hr-chef i Erhvervsstyrelsen hedder Christina Skaaning.
Den nye hr-chef i Erhvervsstyrelsen hedder Christina Skaaning.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
7. maj 2025 kl. 13.36

Christina Skaaning er den nye hr-chef i Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab.

Det oplyser hun i et opslag på LinkedIn.

Christina Skaaning startede i Erhvervsstyrelsen i 2021 som personalechef og var før det hr-partner i Erhvervsministeriet. 

"Det er vemodigt at sige farvel, men samtidig er jeg utrolig taknemmelig for alt det jeg har lært og været en del af gennem de sidste fem år," skriver Christina Skaaning og tilføjer:

"Jeg glæder mig til at hilse på mine nye kolleger og tage fat på de spændende opgaver, der venter forude".

Hun startede i stillingen 1. maj. 

Christina Skaaning cand.merc.hrm. fra Copenhagen Business School. 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026