
Den britiske forsvarsminister, Ben Wallace, fratræder som forsvarsminister.
Det har han bekræftet i et brev til premierminister Rishi Sunak torsdag, skriver Sky News og Reuters.
Det sker forud for en forventet omstilling fra premierministeren.
Wallace bekræfter derfor, hvad han sagde i juli. Her fortalte han, at han agtede at fratræde efter fire år i rollen ved næste ministerrokade, og at han ønskede at stoppe som lovgiver for at forfølge nye muligheder.
Ben Wallace er igennem sine fire år som forsvarsminister blevet særligt bemærket for sin rolle ved Storbritanniens håndtering af krigen i Ukraine.
Samtidig har han ikke lagt skjul på, at han ønsker, der skal investeres flere penge i Storbritanniens forsvar. Én mærkesag han også fik flettet ind i sit afskedsbrev. Her kom han med en advarsel til den britiske premierminister om ikke at anskue forsvaret som en skønsmæssig udgift.
”Jeg ved, at du er enig med mig i, at vi ikke må vende tilbage til de dage, hvor Forsvar blev betragtet som et skønsmæssigt forbrug af regeringen, og besparelser blev opnået ved at udhule,” skrev han ifølge Reuters.
Sunak takker Wallace for at have tjent Storbritannien.
"Du har tjent vores land ved at bestride tre af regeringens mest krævende poster: Forsvarsminister, sikkerhedsminister og britisk minister for Nordirland," skriver Sunak ifølge Reuters.
Omtalte personer
Indsigt
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet- H.K.H. Joachim Holger Waldemar Christian57 år
I dag
Prins til Danmark, greve af Monpezat, forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché, Washington D.C.
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack ElholmHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat














