Bliv abonnent
Annonce

Danske EU-politikere erkender, at det er umuligt at give Ukraine en genvej til Unionen

Da Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, havde holdt video-tale for medlemmerne af Europa-Parlamentet 1. marts, vedtog de en resolution med støtte til ukrainernes EU-kandidatur. 
Da Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, havde holdt video-tale for medlemmerne af Europa-Parlamentet 1. marts, vedtog de en resolution med støtte til ukrainernes EU-kandidatur. Foto: Yves Herman/Reuters/Ritzau Scanpix
15. marts 2022 kl. 03.00

BRUXELLES: Trods et kraftigt pres fra de central- og østeuropæiske medlemslande, afsluttede EU’s ledere et topmøde i Versailles i sidste uge med en meget forsigtig reaktion på Ukraines ansøgning om optagelse i Unionen.

Stats- og regeringslederne nøjedes med at omtale ”Ukraines europæiske ambitioner” og ukrainernes plads i den ”europæiske familie,” mens Europa-Parlamentet havde været noget mere eksplicit i en erklæring få dage tidligere.

Bare det at få status som kandidat kan sagtens tage op til 18 måneder, fordi hele den her proces er så kompleks. Og så er det øjeblikkelige politiske signal jo gået tabt.

Steven Blockmans
Forskningsdirektør, Centre for European Policy Studies (CEPS)

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026