Onsdag døde den amerikanske diplomat og tidligere udenrigsminister Madeleine Albright af kræft. Hun blev 84 år.
Det oplyser hendes familie på Twitter.
Madeleine Albright var i 1997-2001 USA's 64. udenrigsminister.
Hun blev født i Tjekkiet, men immigrerede i 1948 til USA med sin familie. Hun studerede efterfølgende ved Wellesley College og opnåede i 1975 en ph.d.-grad ved Columbia University.
Madeleine Albright fandt herefter arbejde i USA's nationale sikkerhedsråd og blev i 1993 udpeget til ambassadør af daværende præsident Bill Clinton. Fra 1997 til 2001 var hun udenrigsminister under den demokratiske præsident Bill Clinton. Hun var den første kvinde til at sidde på posten.
Frem til sin død var hun både bestyrelsesmedlem i flere fonde og professor ved Georgetown University.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Fredsforsker: Europa opruster i et tempo, vi ikke har set siden Den Kolde Krig
Nyhedsoverblik

Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene

Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv

Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv


















