Helge Adam Møller
Rune KristensenHelge Adam Møller forlader byrådet i Næstved
Konservative i Næstved ændrer i opstillingen forud for næste års kommunalvalg.
Det betyder, at tidligere major, mangeårigt folketingsmedlem og byrådsmedlem i Næstved over to perioder Helge Adam Møller ryger ud af vagten.
Det skriver Danske Kommuner.
Beslutningen har han selv del i, og den betyder, at der også står en ny konservativ klar til at overtage borgmesterkandidaturet.
Rune Kristensen hedder han. Han har tidligere været landsformand for KU, er kandidat i statskundskab og arbejder som chefkommunikationskonsulent i Danske Bank.
Men det betyder ikke, at Helge Adam Møller forlader politik. Han stiller i stedet op til regionsrådet i Region Sjælland.
Det nu 77-årige afgående byrådsmedlem havde i 70'erne og begyndelsen af 80'erne en længere karriere som major ved det danske forsvar, inden han i 1982 blev først byrådsmedlem i Næstved og to år senere, i 1984, folketingsmedlem for Konservative.
Sidstnævnte sad han i indtil 2011, hvor han ikke fik genvalg.
I løbet af de mange år på tinge nåede Helge Adam Møller både at være rets- og forsvarspolitisk ordfører, gruppeformand over to omgange, medlem af partiets hovedbestyrelse og forretningsudvalg, formand for Folketingets Forsvarsudvalg, statsrevisor og medlem af Folketingets Præsidium.
I 2014 vendte han så tilbage til byrådet i Næstved, hvor han har siddet sammen med det andet K-byrådsmedlem, Anette Brix, som også genopstiller næste år.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Fredsforsker: Europa opruster i et tempo, vi ikke har set siden Den Kolde Krig
Nyhedsoverblik

Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene

Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv

Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv


















