Bliv abonnent
Annonce
Om  
Martin Lidegaard
Stinus Lindgreen
Sofie Carsten Nielsen

Lidegaard er tilbage som forsvarsordfører

Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
3. maj 2023 kl. 08.35

Sofie Carsten Nielsen meddelte 17. april, at hun ville forlade Folketinget, selvom hun blev genvalgt ved folketingsvalget i november sidste år for Det radikale venstre. 

Det gav plads til Stinus Lindgreen, som også sad i Folketinget for Radikale i den seneste periode, men som ikke blev genvalgt. 

Rokeringen betyder, at Radikale på ny fordeler ordførerskaber. Stinus Lindgreen overtager selv hele fem ordførerskaber, mens politisk leder Martin Lidegaard vender tilbage til posten som forsvarsordfører. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026